دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور

 

موارد استفاده از موتور برق :

دیزل ژنراتور از اجزای اساسی زیر ساخته شده است :

راهنمای نصب دیزل ژنراتور :

ژنراتور :

قدرت دیزل ژنراتور  چگونه تقسیم می شود :

(( آشنایی با مفاهیم ضریب قدرت P.F ((کسینوس فی )) ، توان ظاهری KVA ، توان اکتیو KW ، توان راکتیو KVAR در تمامی انواع موتور برق ))

 

 

توان خروجی ژنراتور با عنوان توان ظاهری  S می باشد ، که واحد آن ولت آمپر (( یا کیلو ولت آمپر )) KVA است.

 

توان ظاهری ((KVA)) به دو قسمت تقسیم می شود ، یک قسمت توان اکتیو KW وبخش دیگر توان راکتیو KVAR می باشد.

 

توان اکتیو P یا توان مفید با واحد KW ، ان بخش از قدرت را شامل می شود که صرف انجام کار مورد نیاز می شود مانند روشنایی یا به حرکت در آوردن الکترو پمپ می شود.

 

نوان راکتیو Q یا توان موهومی با واحد KVAR، آن بخش از قدرت است که کاری انجام نمی دهد و البته از نوع تلفات مانند اصکاک نیست .

 

ضریب قدرت PF ، عبارت است از ضریبی از توان ظاهری KVA که به توان اکتیو KW را شامل میشود. به عنوان مثال اگر کسینوس فی 0.8 باشد 80% از KVA  را کیلو وات شامل می شود.

 

نکته بسیار مهم که در ادامه بیشتر توضیح داده می شود این است که ”  عدد ضریب قدرت PF را مصرف کننده تعیین میکند.

لازم به ذکر است در حالت بی باری PF ، ژنراتورها در صورت اندازگیری برابر 0.8 می باشد. لازم به ذکر است این PF از اجزا تشکیل دهنده ژنراتور نشات میگیرد.

 

از دو دیدگاه مبحث فوق را بررسی مینماییم :

 

دیدگاه اول :

به عنوان مثال: فرض کنید یک کفکش یا الکترو پمپ با توان 85 اسب بخار با داشتن تابلو ستاره مثلث موجود است چگونه توان دیزل ژنراتوری مورد نیاز را محاسبه کنیم ؟

 

می دانیم هر اسب بخار 746 وات مکانیکال است ((دقت بفرمایید مکانیکال نه الکتریکال)) بنابراین 85 اسب بخار در حدود 64000 وات یا 64KW مکانیکال تقریبا می شود. همچنین توان الکترکی مورد نیاز بایستی بیشتر از توان مکانیکال64KW باشد چون یک بخش ازتوان الکترکی به توان مکانیکال و بخش دیگر که اندک است به تلفات تبدیل می شود. بنابراین و طبق نظر دپارتمان مهندسی اسپادانا صنعت توان الکتریکی را 20% بیشتر از 64KW در نظر بگیرید، پس توان اکتریکی تقریبا 77 کیلوات الکتریکی می شود. و در آخر توان مورد نیاز برای راه اندازی 192.5KVA (( در لحظه راه اندازی )) نیاز و پس از راه اندازی تنها 96.25KVAاز قدرت دستگاه نیاز است.

 

با این مثال مشخص است که از 96.25 کاوا مورد نیاز تنها 77 کیلوات ((توان مفید )) مصرف می شود جهت چرخاندن پمپ و میزان 19.25 از توان کل هیچ گونه کار مفیدی انجام نداده است که به آن توان راکتیو می گوییم. حال ممکن است این پرسش مطرح شود که توان راکتیو که تلفات اصطکاکی نیست پس چیست و به کجا می رود.(( در مطالب دیگر در این خصوص توضیح داده می شود))

 

دید گاه دوم:

مصرف کننهد یک امپدانس است. پس می توان آن را به شکلزکلی Z=R+JX در نظر گرفت.

همچنین  S= Z * I^2  پس S=P+JQ

 

 

اساس کار دیزل ژنراتور :

ژنراتور دیزلی از 4 قسمت اصلی تشکلیل شده است.

موتور دیزلی ENGINE که با سوزاندن گازوئیل انژری مورد نیاز برای حرکت دورانی میلنگ را با دور ثابت 1500 دور در دقیقه ( RPM ) فراهم  می آورد.

 موتور دیزلی در برندهای مختلف از قبیل:

در بازار ایران عرضه می شوند.

error: تمامی حقوق مطالب این سایت متعلق به اسپادانا صنعت بوده و غیر قابل کپی می باشد